Strona główna Instytut Filozofii informuje
Instytut Filozofii informuje
WYDARZENIA:
- Fenomenologowie o dziedzictwie Jean-Paul Sartre’a
W dniach 1-2 czerwca odbyła się druga edycja z cyklu konferencji fenomenologicznych AIK pt.: IIème Colloque phénoménologique international 80 ans après «L’Être et le Néant». Wydarzenie zorganizowane dla uczczenia wydania najważniejszego dzieła Sartre’a, „Bycia i nicości” oraz jego „Zeszytów moralnych”, zgromadziło najwybitniejszych badaczy filozofii Sartre’a w Polsce (m.in. Piotr Mróz, Małgorzata Murawska), a także czołowych przedstawicieli najważniejszych światowych ośrodków badań nad Sartre’owskim dziedzictwem (m.in. Maria Russo, Anthony Hatzimoysis). Razem zebrało się w Krakowie 24 prelegentów z 18 uczelni, plus z AIK kolejnych 5 prelegentów; 14 wykładowców było z zagranicy i 10 z Polski. Uczestniczyli w konferencji naukowcy z Francji, Włoch, Grecji, Wielkiej Brytanii, USA, Belgii, Holandii, Ukrainy, Rumunii oraz z polskich ośrodków: Kraków, Warszawa, Bydgoszcz, Białystok. Konferencja odbyła się w trybie hybrydowym i prowadzona była w dwóch językach - angielskim i francuskim (cieszy fakt, że duża część badań AIK jest publikowanych także po francusku). Konferencja przyniosła wiele interesujących i ważnych referatów i dyskusji oraz została bardzo wysoko oceniona przez uczestników. Konferencję, która kontynuuje cykl rozpoczęty dwa lata temu, przygotowali dr Magdalena Kozak wraz z dr. Robertem Grzywaczem SJ z pomocą dr Szczepana Urbaniaka SJ oraz przy wsparciu doktorantów i studentów.
- Wykład w ramach „Akademia wartości”
Ostatni wykład w ramach cyklu „Akademia wartości”, organizowanego przez Instytut Filozofii wraz z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną w Krakowie, wygłosił dr hab. Tomasz Homa SJ prof. AIK w dniu 5 czerwca 2023r. Tytuł wykładu brzmiał: „Patriotyzm wczoraj i dziś”. Ojciec Profesor analizował różne ujęcia miłości i troski o ojczyznę, począwszy od starożytności aż po współczesność, ze szczególnym uwzględnieniem refleksji Piotra Skargi SJ. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem zgromadzonych słuchaczy.
- Debata o miejscu i roli zwierząt w ludzkim świecie
Centrum Etyki Chrześcijańskiej na Wydziale Filozoficznym AIK zorganizowało w dniu 5 czerwca dyskusję online pt. „Zwierzę – istota boża” wokół raportu pt. „Katolicy i boże zwierzęta. Jak wypełniamy zadanie bycia człowiekiem”, opracowanego przez grupę „Troska o Stworzenie” w ramach prac Kongresu Katolików i Katoliczek. Ze strony autorów Raportu i osób współpracujących wystąpili: dr hab. Barbara Niedźwiedzka (cele i wnioski raportu), Bartłomiej Gardoliński (sytuacja zwierząt), ks. Dariusz Jaślarz (opiekun grupy Chrześcijanie dla Zwierząt). W rolę komentatorów Raportu weszli: dr hab. Joanna Hańderek prof. UJ, dr hab. Zbigniew Wróblewski prof. KUL, ks. dr Krzysztof Smykowski (KUL), dr hab. Dominika Dzwonkowska prof. UKSW. Spotkanie zorganizowała i poprowadziła dr Magdalena Kozak z Instytutu Filozofii AIK.
- III Turniej Szachowy o Puchar Rektora AIK
To już trzeci raz filozofowie z AIK (dr Jakub Pruś, dr Szczepan Urbaniak SJ, dr hab. Paweł Kaźmierczak, prof. AIK) zorganizowali cieszący się coraz większym zainteresowaniem i coraz wyższym poziomem Turniej Szachowy, w którym główną nagrodą jest Puchar Rektora AIK. Do rozgrywek zostali zaproszeni studenci i pracownicy wszystkich jednostek naszej Uczelni oraz ich bliska rodzina, mogli w nim wziąć udział zarówno początkujący, jak i wprawni gracze. Turniej odbył się w poniedziałek, 5 czerwca, na platformie internetowej lichess.org i przeprowadzony był w stylu szwajcarskim.
Uroczyste wręczenie Pucharu i nagród (dla zdobywców trzech pierwszych miejsc czekały nagrody w postaci voucherów o wartości 100 zł do sklepu Empik) odbyło się 19 czerwca w Rektoracie Uczelni. Oto klasyfikacja: 1. miejsce – Jakub Mastalski (student psychologii); 2. miejsce – Michał Ziółkowski (student zarządzania i nowych technologii w sferze publicznej); 3. miejsce – Magdalena Budkiewicz (studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej). Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Mamy nadzieję, że za rok na podium staną także filozofowie. Warto pamiętać, że szachy nie tylko stanowią kwintesencję logiki praktycznej (analizowanie rozsądnych możliwości) i strategicznego myślenia, ale są też przyjemną rywalizacją oraz spotkaniem z inną osobą (nawet jeśli jest to spotkanie za pomocą komputera).
- Jubileusz prof. dr. hab. Józefa Bremera SJ
6 czerwca br., odbyła się zorganizowana przez Instytut Filozofii AIK, uroczystość wręczenia Księgi Jubileuszowej prof. dr. hab. Józefowi Bremerowi SJ. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w intencji Jubilata pod przewodnictwem JE Bp. prof. dr. hab. Jana Kopca, który wygłosił także homilię, nawiązując do postaci o. Bremera. Następnie uczestnicy zebrali się w Auli Wielkiej im. Grzegorza Piramowicza SJ. Licznie zebranych gości powitał JM dr hab. Tomasz Homa SJ prof. AIK, Rektor AIK, a następnie głos zabrali p. dr hab. Andrzej Gielarowski prof. AIK, Dziekan Wydziału Filozoficznego oraz o. dr Jarosław Paszyński SJ, Prowincjał PME, a zarazem Wielki Wicekanclerz AIK. Rozbudowaną laudację wygłosił prof. dr hab. Jarosław Górniak, Prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po wspomnianych licznych bardzo pochwalnych wypowiedziach, Rektor AIK wręczył o. prof. Bremerowi Księgę Jubileuszową z okazji 70. urodzin. Następnie zebrani wysłuchali wystąpienia samego Jubilata, który zwrócił uwagę na ważne dla niego wydarzenia oraz osoby, które spotkał na swojej drodze naukowej. Bardzo miłym akcentem były wystąpienia okolicznościowe Gości: prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Mężyka, Rektora Politechniki Śląskiej w Gliwicach, ks. prof. dr. hab. Stanisława Janeczka (KUL), długoletniego przewodniczącego Sekcji Filozoficznej Wykładowców Uczelni Katolickich w Polsce. Napłynęły też listy gratulacyjne: list gratulacyjny abp Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (odczytany przez ks. bp. Jana Kopca) oraz list gratulacyjny Dziekana Wydziału Filozofii KUL, dr. hab. Marka Lechniaka prof. AIK (odczytany przez prof. dr. hab. Pawła Kawalca).
Warto tutaj wspomnieć, że o. profesor Józef Bremer jest autorem licznych publikacji naukowych, również w języku angielskim i niemieckim, które ukazały się w polskich i zagranicznych, także prestiżowych wydawnictwach. W jego dorobku badawczym znajduje się m.in. 12 monografii autorskich; 9 monografii zbiorowych; ponad 100 opracowań naukowych z zakresu filozofii, kognitywistyki, kulturoznawstwa, ekologii. Opublikował także kilkadziesiąt książek, artykułów, tłumaczeń popularyzujących wiedzę z zakresu teologii i duchowości.
Wielokierunkowość zainteresowań naukowych o. Bremera łączy nieustające i pełne pasji poznawczej dążenie do zrozumienia ludzkiego postrzegania i pojmowania człowieka oraz otaczającego go świata, a zwłaszcza pragnienie połączenia dwóch obrazów świata i ludzkiej osoby: obrazu subiektywnego, zdroworozsądkowego, oraz obrazu naukowego, odkrywanego przez wyspecjalizowane dyscypliny naukowe. W swoich badaniach korzysta on z najwartościowszych osiągnięć filozofii klasycznej, a także współczesnych badań filozoficznych, przede wszystkim Ludwiga Wittgensteina, oraz najnowszych wyników nauk przyrodniczych, zwłaszcza neuronauk, neurobiologii i kognitywistyki.
O. Profesor podczas swojej prawie 30 letniej pracy w jezuickim ośrodku naukowym w Krakowie pełnił liczne funkcje administracyjne, m.in. Dziekana Wydziału Filozoficznego Ignatianum, a przede wszystkim Rektora Akademii Ignatianum w Krakowie w latach 2014-2022. Przez 7 lat był etatowym pracownikiem Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie także pełnił funkcje kierownicze (Kierownika Zakładu Kognitywistyki) i zasłużył się, współtworząc kierunek kognitywistyka. W latach 2011-2014 i 2015-2018 był członkiem Komitetu Nauk Filozoficznych przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Jest też profesorem honorowym Uniwersytetu im. Iwana Franki w Żytomierzu oraz Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Był również konsultorem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, którą Ksiądz Profesor pełni od 2011 roku.
Serdecznie życzymy Ojcu Profesorowi długich lat w dobrym zdrowiu i wielu wybitnych osiągnięć naukowych.
- Prof. Władysław Stróżewski kończy 90 lat
8 czerwca br. jubileusz 90 lat życia obchodził prof. Władysław Stróżewski, jeden z najwybitniejszych polskich filozofów, autor fundamentalnych dzieł, długoletni profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca wielu uczelni w Polsce i za granicą. Od 1 września 2004 do 30 września 2016 roku był etatowym pracownikiem Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie, gdzie wykładał m.in. aksjologię oraz prowadził seminarium metafizyczne. Jego ogromna erudycja, inspirujące interpretacje poglądów myślicieli różnych epok oraz otwartość na pytania przyciągały wielu słuchaczy, zarówno studentów, jak i pracowników naukowych. Serdecznie gratulujemy Czcigodnemu Jubilatowi i życzymy dużo zdrowia i sił!
Warto dodać, że prof. Stróżewski otrzymał w 2019 roku, staraniem Władz AIK, papieski Order Rycerski św. Sylwestra, a w 2016 roku wydana została księga jubileuszowa pt. „Istnienie-Wartość-Twórczość. Prace dedykowane profesorowi Władysławowi Stróżewskiemu z okazji 80 rocznicy urodzin”, pod redakcją dr. Dariusza Dańkowskiego SJ i dr. hab. Piotra Duchlińskiego, prof. AIK, co zawdzięcza się Instytutowi Filozofii AIK. Był to owoc jubileuszowej konferencji w AIK poświęconej twórczości Pana Profesora z 2013 roku. Warto pokusić się o lekturę licznych publikacji prof. Stróżewskiego.
W poniedziałek, 19 czerwca JM Rektor AIK, dr hab. Tomasz Homa SJ prof. AIK, oraz reprezentacja Instytutu Filozofii AIK w postaci dr. hab. Jarosława Kucharskiego i dr. Jacka Poznańskiego SJ, wzięła udział w uroczystościach jubileuszowych w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Debata wokół dziedzictwa prof. Mieczysława Lubańskiego
12 czerwca, odbyła się ostatnia przed wakacjami debata wokół książki, tym razem monografii pt. "Mieczysław Lubański", pod redakcją pracowników Instytutu Filozofii UKSW (Janina Buczkowska, Anna Latawiec, Michał Latawiec, Anna Lemańska, Adam Świeżyński, Michał Wagner, Wyd. Naukowe AIK, Kraków 2023), a wydanej w stworzonej przez pracowników Instytutu Filozofii (Piotra Mazura i Piotra Duchlińskiego) serii „Polska Filozofia Chrześcijańska XX wieku”. Debata nosiła tytuł. „Filozofia przyrody i przyrodoznawstwa Mieczysława Lubańskiego”. W jej trakcie swoje referaty wygłosili: dr hab. Janina Buczkowska prof. UKSW - „Filozofia przyrody w ujęciu Mieczysława Lubańskiego”; prof. dr hab. Anna Lemańska - „Realizm matematyczny według Mieczysława Lubańskiego”; prof. dr hab. Anna Latawiec - „Filozoficzne problemy związane z pojęciem informacji w ujęciu Mieczysława Lubańskiego”; dr hab. Adam Świeżyński prof. UKSW - „Mieczysława Lubańskiego systemowe rozumienie rzeczywistości”. Debatę prowadzili pracownicy Instytutu Filozofii AIK, prof. dr hab. Piotr Mazur oraz dr hab. Piotr Duchliński, prof. AIK.
- Warsztaty filozofowania dla licealistów on-line
Kontynuacja warsztatów dla młodzieży pod marką: „Food for Thought! Warsztaty filozofowania”. Podczas spotkania online w poniedziałek, 12 czerwca, dr Ewa Odoj wraz ze studentami z filozoficznego Koła EIDOS poprowadziła głównie licealistów w refleksji nad dwoma problemami: „Czym jest dobre życie?” oraz „Dylematy moralne”. Celem warsztatów nie jest nauka historii filozofii, ale wspólne dociekania nad problemami, które są ważne dla każdego człowieka.
- Anna Bugajska na warsztatach o utopiach w Holandii
Współpracująca z Instytutem Filozofii, dr hab. Anna Bugajska prof. AIK z Instytutu Neofilologii, wzięła udział w jednodniowych warsztatach o utopii, dystopii, apokalipsie i eschatologii, które miały miejsce 16 czerwca w Theologische Universiteit Kampen w Niderlandach. Uczestniczyła w nich multidyscyplinarna grupa fińskich, polskich, niemieckich, amerykańskich i holenderskich naukowców. Główne pytanie badawcze warsztatu brzmiało: w jaki sposób różne dyscypliny akademickie - w tym sztuka, architektura, prawo, teologia i religioznawstwo, teoria polityczna i nauki społeczne - reagują na skończoność ludzkości i jak radzą sobie z obecnymi wyzwaniami egzystencjalnymi? Prof. Bugajska przedstawiła w dyskusji panelowej swój głos pt. „Grays and Greens: When We Cease to Understand Humanism”.
OSIĄGNIĘCIA:
- Piotr Mazur otrzymał nominację profesorską z rąk Prezydenta RP
14 czerwca prof. dr hab. Piotr Stanisław Mazur, kierownik Katedry Filozofii Bytu, Człowieka i Społeczeństwa Instytutu Filozofii AIK, otrzymał akt nominacyjny na profesora zwyczajnego nauk humanistycznych z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Andrzeja Dudy. Serdeczne gratuluje dla Pana Profesora wraz z życzeniami owocnej pracy naukowej i dydaktycznej!
Warto dodać, że Pan Profesor jest zaangażowany w ogólnopolskie gremia naukowe: jest członkiem Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, członkiem Rady Naukowej Instytutu Badań Edukacyjnych, a także kierownikiem największego w historii Instytutu Filozofii, ogólnopolskiego projektu naukowego „Klasycy polskiej filozofii chrześcijańskiej XX i XXI wieku”, realizowanego w latach 2023-2028.
- Jarosław Kucharski doktorem habilitowanym nauk humanistycznych
Miło nam poinformować, że 1 czerwca 2023 Rada Dyscypliny Naukowej Filozofia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie podjęła uchwałę o nadaniu dr. Jarosławowi Kucharskiemu stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia. Komisja Habilitacyjna podkreśliła, że projekt etyki rozwijany przez dr. Kucharskiego jest ważnym czynnikiem wspierającym ekonomię, politykę i kulturę oraz wpisuje się w zrównoważony rozwój gospodarki i społeczną odpowiedzialność biznesu. Jego opracowanie etyki przywództwa stanowi istotny wkład do rozwoju filozofii.
Pan dr Kucharski jest pracownikiem Katedry Etyki Ogólnej i Stosowanej Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie od 2011 roku, a od 2018 roku pełni funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Studenckich. Jest też Pełnomocnikiem Rektora AIK ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni. W swoich badaniach zajmuje się problematyką etyki stosowanej: szczególnie etyką przywództwa i etyką zgody, etyką życia codziennego, etyką biznesu, etyką seksualną, etykami zawodowymi. Od wielu lat owocnie współpracuje z Europejskim Centrum Spraw Pracowniczych zrzeszającym związki zawodowe wielu krajów. Współpracuje też z firmami consultingowymi. Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu ważnych osiągnięć naukowych, dydaktycznych i organizacyjnych.
- Wniosek projektowy zakwalifikowany do wsparcia finansowego
Wniosek projektowy „Christian philosophy conference 2024 - Christian Philosophy facing Naturalism” złożony przez zespół pracowników Instytutu Filozofii (dr hab. Jarosław Kucharski, prof. Piotr Mazur, dr Jacek Poznański) we współpracy z Biurem Projektów w ramach programu „Doskonała Nauka II - Wsparcie konferencji naukowych” został zakwalifikowany do dofinansowania. Wniosek dotyczy Instytutowej Międzynarodowej Konferencji, która planowana jest na 24-25 września 2024 roku. Pieniądze z MEiN pokryją większość planowanych wydatków, co pozwoli na zmniejszenie opłat konferencyjnych oraz zwiększy atrakcyjność udziału w konferencji w oczach filozofów z całego świata.
- Patronat Instytutu Filozofii nad klasą prawną w „Kostce”
W ramach współpracy Instytutu Filozofii z jezuickim Liceum Ogólnokształcącym „Kostka” w Krakowie, Instytut objął patronatem klasę prawną (z rozszerzeniami humanistycznymi). W związku z tym w ramach Otwartych Dni „Kostki” zorganizowano kącik informacyjno-promocyjny dotyczący wspomnianej współpracy.
- Prof. dr hab. Józef Bremer SJ członkiem Rady Naukowej Revista Portuguesa de Filosofia
W ramach rozwoju współpracy AIK z zagranicznymi czasopismami naukowymi, prof. Bremer został członkiem prestiżowej Rady Naukowej czasopisma Revista Portuguesa de Filosofia. Czasopismo zostało założone w 1945 r. przez jezuitów, profesorów filozofii na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego w Bradze (Portugalia) (www.rpf.pt). Zaproszenie to jest wyrazem uznania dla wybitnego wkładu naukowego w badania filozoficzne, a także prestiżu, jaki osiągnął o. Bremer w międzynarodowym świecie akademickim. Swoją pracę rozpocznie latem 2023 roku. Dwa lata temu do zespołu redakcyjnego czasopisma filozoficznego prowadzonego przez Wydział Filozofii i Religioznawstwa Uniwersytetu Zagrzebskiego, „Disputatio philosophica: International Journal on Philosophy and Religion”, zostali zaproszeni dr hab. Jacek Surzyn, prof. AIK oraz dr hab. Carl Humphries, prof. AIK.
PUBLIKACJE:
- Nowe materiały popularyzacyjne
Na portalu Filozofuj! ukazał się kolejny felieton z cyklu „Krytyczne myślenie” napisany przez dr. Jakuba Prusia: „Co z tego, że wszyscy tak robią?” – o argumentach ad populum. Artykuł odpowiada na pytanie: czy argumenty, które powołują się na opinie lub działania ogółu ludzi powinny być z definicji wyrzucane na śmietnik kiepskich rozumowań? Okazuje się, że argumenty ad populum nie zawsze są błędne oraz że ludzie bardzo często polegają na nich w codziennych rozumowaniach. https://filozofuj.eu/jakub-prus-km-20-co-z-tego-ze-wszyscy-tak-robia-o-argumentach-ad-populum/
- Monografie i publikacje
Niedawno ukazała się zbiorowa monografia jubileuszowa pt. „Zrozumieć postrzeganie i pojmowanie człowieka oraz świata. Prace dedykowane Profesorowi Józefowi Bremerowi SJ z okazji 70-lecia urodzin”. Publikację zredagowali prof. Adam Jonkisz, dr Jacek Poznański SJ i dr Jolanta Koszteyn, a wydana została przez Wydawnictwo Naukowe AIK (Kraków 2023, s. 568). W pierwszej części monografii – z uwagi na jej jubileuszowy charakter – znalazły się teksty bezpośrednio związane z osobą Jubilata. Natomiast druga, najobszerniejsza, część zawiera artykuły naukowe ofiarowane Księdzu Profesorowi przez Jego przyjaciół, dawnych i obecnych współpracowników reprezentujących wiele polskich i zagranicznych uczelni oraz innych instytucji naukowych. W biograficznej części Księgi oprócz zwięzłego życiorysu Jubilata zamieszczono szczegółowe omówienie jego działalności naukowej i poglądów filozoficznych, obszerny wywiad przeprowadzony z Jubilatem przez dr hab. Bogusławę Bodzioch-Bryłę, prof. AIK, oraz kompletny wykaz Jego publikacji.
Również w związku z jubileuszem o. prof. Józefa Bremera SJ ukazała się książka jego autorstwa pt. „Życie jest warte przeżycia. Z Koheletem w drodze” (Wyd. M, Kraków 2023, s. 224). Publikacja była recenzowana przez prof. Dariusza Rotta oraz prof. Andrzeja Wiercińskiego. Książkę można określić jako przewodnik życia duchowego w oparciu o analizę wersetów Księgi Koheleta. Autor udziela cennych wskazówek, które pozwalają lepiej zrozumieć i odnaleźć życiowy spokój i równowagę. O. Bremer ze znawstwem opracował problematykę Księgi Koheleta, a w swojej pracy wykorzystał prace teologiczne i biblijne na ten temat, liczne opracowania naukowe i popularne oraz artykuły i komentarze. Nawiązał również do ciekawych interpretacji w filozofii i literaturze, dzięki którym Księga Koheleta znalazła swoje znaczące miejsce w szeroko rozumianej kulturze.
- Dr Jakub Pruś o argumentacji, opowieściach i wiarygodności
Pracownik Instytutu Filozofii i popularyzator nauki, dr Jakub Pruś, odebrał 19 czerwca dyplom i złożył swoje przyrzeczenie doktorskie podczas uroczystości wręczenia promocji doktorskich w naszej Uczelni.
Na vlogu „Logika codzienna” można obejrzeć dwa czerwcowe filmiki dr. Prusia.
Pierwszy z nich odpowiada na pytanie: „Jak zbudować własną opowieść, żeby wesprzeć argument?”. Jest to kontynuacja wątku poprzednich filmów. Opowiadanie historii to potężne narzędzie perswazji. Nowy materiał pokazuje, jak do tego doprowadzić krok po kroku. Dr Pruś analizuje typy opowieści oraz podaje gotowe wzorce, które pomogą zacząć opowiadać historie tak, żeby argumenty były bardziej przekonujące. Z resztą - sama opowieść to argument! https://youtu.be/PD2zobg-72o
Drugi czerwcowy filmik jest zatytułowany „Jak być wiarygodnym w dyskusji?”. Co łączy wierszyk Jana Brzechwy, przekonujących lekarzy, zwycięzcę Akademickiego Konkursu Retorycznego i prof. Jerzego Bralczyka? To, że potrafią nas przekonywać (lub wiedzą jak to skutecznie robić) znacznie lepiej niż inni. A dlaczego pewnym ludziom ufamy bardziej niż innym i niemalże z automatu przypisujemy im wiarygodność? No i jak ją wzbudzić w słuchaczach i zjednać sobie audytorium? – to tematy tego odcinka. https://youtu.be/03P9iX9z8dM
Materiał dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Społeczna odpowiedzialność nauki: Popularyzacja nauki”,
Na portalu Filozofuj! ukazał się kolejny felieton z cyklu „Krytyczne myślenie” napisany przez dr Prusia: „Co z tego, że wszyscy tak robią?” – o argumentach ad populum. Artykuł odpowiada na pytanie: czy argumenty, które powołują się na opinie lub działania ogółu ludzi powinny być z definicji wyrzucane na śmietnik kiepskich rozumowań? Okazuje się, że argumenty ad populum nie zawsze są błędne oraz że polegamy na nich bardzo często w codziennych rozumowaniach. https://filozofuj.eu/jakub-prus-km-20-co-z-tego-ze-wszyscy-tak-robia-o-argumentach-ad-populum/
- Prof. Hołub, dr hab. Kucharski i dr Pruś o kształceniu etycznym
W ramach projektu „Chrześcijański kapitał etyczny” finansowanego przez MEiN pojawił się na kanale Akademii Ignatianum godzinny webinar dla nauczycieli (choć nie tylko dla nich), zatytułowany „Bioetyka w szkole”. Poprowadził go ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub, profesor UPJPII w Krakowie (https://youtu.be/DFj3AwA6KQQ). Opublikowano także aż dwa podcasty. Pierwszy poprowadził dr hab. Jarosław Kucharski z Katedry Etyki Ogólnej i Stosowanej AIK, pt. „Jak uczyć etyki? Zaproszenie do dyskusji” (https://youtu.be/CG8Ok3LAldk). Drugi to materiał przedstawiony przez dr Jakuba Prusia z Katedry Logiki, Epistemologii i Filozofii Nauki, zatytułowany: „Argumentacja w etyce - jak oceniać argumenty w sporach etycznych?” (https://youtu.be/ss9jjhlvibY) .